Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Meteorologové hlásí: V kauze Nagyová čekáme mlhu

17. 06. 2013 8:47:39
Tak jsem si v minulém článku sám naběhl na wydle. Člověk si říká – to se mi nemůže stát, aby mě semlela mediální masáž, proti propagandě jsem přece přirozeně imunní... a bác ho. Ony si ty bulvární titulky umějí najít cestičku i do trénovaných hlav.

Že jsem si vysnil, že policie konečně začne fungovat v módu padni komu padni, za to se stydím, a pokud jste mi omylem dali karmu (našli se i tací), na požádání vrátím.

Na první pohled se zdá, jsme svědky pravidelných každoročních manévrů, které mají jednak prověřit součinnost státního zastupitelství s příslušnými útvary policie, jednak ukázat veřejnosti, že právo a pořádek jsou v dobrých rukou. Vlastně takový Den Policie, dalo by se říct. Vyjede těžká technika, svalnatí hoši provětrají kukly a neprůstřelné vesty, a s použitím beranidel udělají jakýsi Den otevřených dveří.

Ale případ mi připomněl jinou kauzu, shodou okolností taktéž vedenou ostravským státním zastupitelstvím, a s podobnou pompou a mediálním ohlasem. Vzpomínáte na kauzu Kořistka?

Připomeňme si, o co tenkrát šlo – čerstvý poslanec US-DEU (taková tehdejší TOPka) Zdeněk Kořistka si po několika týdnech vzpomněl, že mu lobbyisti Dalík a Večerek nabídli úplatek. Jako ústavní činitel věděl, co je třeba udělat – nahlásit případ příslušným orgánům, a v součinnosti s nimi a za přísného utajení zajistit důkazy korupce. A proto udělal pravý opak. Nešel na policii, ale svěřil se novinářům - samozřejmě až poté, co mu svatosvatě slíbili, že budou mlčet jako hrob. Druhý den byl náramně překvapený, když se o sobě dočetl v novinách.

Věrohodnost svědka, který si po několik týdnech „vzpomene“, a následně dělá všechno pro zmaření případného vyšetření, a naopak dělá všechno pro masivní medializaci, je podle mě v oblasti záporných hodnot. Přesto se na základě tohoto svědectví rozjela okázalá policejní akce, při níž museli být obvinění transportováni vrtulníkem, aby nehrozilo další prodlení. V době, kdy byl případ přetřásaný v novinách, nasazovaly se odposlechy v míře odpovídající válečnému stavu. Ministr vnitra Bublan radil přes média vyšetřovatelům, co všechno mohou proti obviněným použít.
Věrohodnost Kořistky nakonec prostudování spisu zpochybnila i krajská státní zástupkyně. Zjména vyšetření na detektoru lži vyznělo úplně jinak, než ho v médiích interpretovali Kořistka a Bublan. Ti nejspíš vycházeli z faktu, že se během výslechu z přístroje ani jednou neozvalo: "To je lež jako věž!"

Tady je dobré si připomenout i okolnosti, za nichž se stal Kořistka poslancem.
Vznikající vláda Stanislava Grosse potřebovala získat důvěru. V tehdejší patové situaci jí ale chyběl jeden hlas. Poslanec US-DEU Marian Bielesz si postavil hlavu, protože podporu ČSSD pokládal za porušení předvolebních slibů. Aby se vyrovnal se svým svědomím, po dlouhém teatrálním váhání se vzdal mandátu ve prospěch ostravského béčka Kořistky, který si se sliby nedělal těžkou hlavu.

To je dosti zajímavý názorový veletoč – aby pomohl prosadit to, co zásadně odmítá, vzdal se všech výhod, které přináší poslanecký mandát. Hovořilo se tenkrát o patnácti milionech. Tedy až do té chvíle, než si Kořistka vzpomněl, pak už se hovořilo jen o Dalíkovi.
Tady nikoho nenapadlo vyšetřovat a nasazovat odposlechy, i když motiv Bieleszova jednání byl veřejným tajemstvím, a politologové otevřeně vyjadřovali názor, že jeho váhání je jen hra o cenu.

Pikantní na celé věci je, že současně s Kořistkou tenkrát poslanecký klub US-DEU posílil i Petr Kott (ano, ten Petr Kott), vyhozený z ODS, prože se přes delirium tremens propracoval k levicovému světonázoru.

Kdybych byl trochu víc zastáncem konspiračních teorií, začal bych asi hledat souvislosti. Připadá mi totiž, že ze severu Moravy až příliš často přichází odpověď na politickou (nebo možná i nepolitickou) objednávku. Když přidám ještě kauzu Čunek, neubráním se pocitu, že se tam specializují na případy postavené na vodě, u kterých je víceméně dopředu jasné, že se nic nevyšetří, ale jimi vyvolaná mediální smršť výrazně poškodí jejich aktéry. Že tady jde víc o to diskreditovat a sestřelovat než hledat spravedlnost.

Uvidíme, jak dopadne tohle divadlo, a jestli vyšetřovatelé skutečně vytáhnou opravdové trumfy proti skutečným kmotrům, a ne jen zneužití armádních čmuchalů ke sledování Nečasovy manželky, což se zatím jeví jako nejzávažnější kauza. Úspěšnost státních orgánů nelze měřit počtem obviněných, ale počtem odsouzených... pokud možno na základě nezvratných důkazů.
Zatím se zdá, že největším efektem současných policejních manévrů bude účelové propojení vzájemně se sebou nesouvisejících případů. Celé se to nese v podobném duchu jako již zmíněné titulky typu „Nagyová je obviněná i z podplácení. Vyšetřovatelé zajistili desítky kilo zlata“. Bulvární kauza.
Poradil bych státnímu zástupci, ať nasadí odposlechy na celý parlament. Teď se bude hrát o pád vlády, a Sobotka jistě nebude šetřit trafikami, aby přemluvil dostatek koaličních poslanců. To bude mít UOOZ teprve co zatýkat.

V jednom měl ale předchozí článek nesporně pravdu: Nečas skončil.
To je na jednu stranu stranu dobře, protože lepšího předsedu ODS si její soupeři nemohli přát, na druhou stranu způsob jeho odstranění vyvolává spíš vykřičníky než otazníky.

Autor: Bedřich Havlíček | pondělí 17.6.2013 8:47 | karma článku: 7.35 | přečteno: 304x

Další články blogera

Bedřich Havlíček

Jsme civilizace na odstřel?

Při čtení rozhovoru s přímým svědkem pažížského masakru, zpěvákem kapely Eagles of Death Metal Jesse Hughesem, mi nebylo nejlépe. Ani ne tak z popisované chladnokrevné brutality vrahů, jako spíš z bezradnosti a odevzdanosti obětí.

26.5.2016 v 18:10 | Karma článku: 35.52 | Přečteno: 1003 | Diskuse

Bedřich Havlíček

Turci konečně dobyli Vídeň

Ve Vídni je dobojováno. Tentokrát ale o výsledku nerozhodl Jan III. Sobieski se svými okřídlenými rytíři, ale korespondenční hlasy, které se slétly kdoví odkud...

23.5.2016 v 18:36 | Karma článku: 47.05 | Přečteno: 7360 | Diskuse

Bedřich Havlíček

Hate Free realismus

Politika občas mívá tendenci zapřáhnout kulturu do svých služeb. Když se jí to podaří, vznikne parodie.

17.5.2016 v 17:58 | Karma článku: 39.96 | Přečteno: 2050 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Pět romáckejch sluníček a bezďák

Prší a psa by nevyhnal. Deštník posílá k zemi proudy vody a cáká na nohy. Lezu do tramvaje a tam sedí v reflexních montérkách pět cigánských šohajů.

21.11.2017 v 8:08 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 474 | Diskuse

Helena Vlachová

O řeckém jogurtu Čechách

Mohla bych dnes začít jako v pohádce. Byl jednou jeden bílý jogurt a všichni jej měli rádi. Za to, že voněl po smetaně...

21.11.2017 v 6:05 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 794 | Diskuse

Jan Andrle

Predátoři

To mírné mžení se stávalo nepříjemným až nesnesitelným. Nepříjemným snad pro toho, kdo jej vnímal skrze cyklicky stírané přední okno taxíku, ale určitě nesnesitelným pro tu, která na nějaké to tágo čekala.

21.11.2017 v 2:09 | Karma článku: 5.30 | Přečteno: 174 | Diskuse

Radomír Stárek

Výměna vedení nebo rekonstrukce energetické sítě a omezení vlastnických práv

Máte na Vašem pozemku vedení elektřiny, plynu, vody apod. již několik desetiletí a nikdy jste nedostali žádnou náhradu? Teď svitla naděje majitelům pozemků - obcím i občanům.

20.11.2017 v 19:28 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 711 | Diskuse

Karel Trčálek

A kdy se ultrakatolíci omluví prof. Halíkovi?

Vážený bloger pan Kavka se ptá, kdy se prof. Halík omluví kardinálu Dukovi. Ale když po nějaké osobě chceme omluvu, mohli bychom se jí taky omluvit za to, co jsme na ni nakydali, a nenakydali jsme toho na ni zrovna málo, že

20.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 613 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1768
... sátiletý vývojář už víc než půlstoletí žasnoucí nad tajemstvími vesmíru, nestranný, nemastný, ale politikou zmítaný proti své vůli


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.