Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč jsem volil Zemana

16. 04. 2013 8:55:10
Možná budete kroutit hlavou, že má ještě někdo potřebu vyjádřit se k něčemu tak neaktuálnímu, jako je volba prezidenta, ale já to prostě dřív nestihl. A navíc to není k volbě samotné, ale k reakcím na ni.Když jsem předminulý týden po čtvrtroce nahlédl do diskusí, překvapila mě na jedné straně studená akademičnost, a v protikladu k ní dětinskost řady příspěvků.

Tak třeba je tu některým blogerům známým tím, že se dívají na současnou EU bez růžových brýlí, vyčítána schizofrenie. Prý tím že nepodporovali Karla, podpořili eurofederalistu Zemana, a tudíž jsou sami eurofederalisté, i když se tváří že ne.

Tahle jednoduchá binární logika mi připomíná dětská léta – takové to nemáš rád Stalina, tak máš rád Hitlera. Nejspíš se diskuse po odsunu původních diskutérů stala eldorádem školáků.
Proto své vysvětlení trochu přizpůsobím jejich mentální úrovni.

Milé děti, v životě to tak chodí, že ne vždy můžeme vybírat mezi dobrem a zlem. Každý z nás je tu a tam postaven před problém vybrat si z několika špatných možností tu nejméně špatnou. Někdy tomu říkáme Sofiina volba.

Možná jste viděli stejnojmenný film nebo četli knížku Williama Styrona, podle které tohle úsloví vzniklo. A třeba si teď říkáte: ta paní ale musela být zlá, ta musela svoji dcerušku strašně nenávidět, když ji poslala do plynu. Odpovídalo by to vaší logice.
Ale tak to není. Ta paní svoji holčičku milovala stejně jako každá maminka miluje svoje děti. Jenže byla postavena před volbu: může si vybrat jen jedno z dětí, které dostane šanci přežít. Buďto půjde do plynu chlapeček nebo holčička. Taková byla doba.

My naštěstí před takhle zrůdně nelidské volby stavěni nejsme... zatím... ale nemyslete si, ta doba se může kdykoli vrátit. Tu dobu udělali úplně normální lidé. On i ten pan doktor, který Sofii nechal vybrat si, které dítě půjde do plynu, byl pro svoje sousedy vzdělaný a kultivovaný pán, a nejspíš i milující otec rodiny. Třeba se chtěl jenom pobavit, připadalo mu to legrační. Když děláte v továrně na zabíjení, prostě si krátíte dlouhou chvíli takhle.
Tak to dopadá, když někdo na cestě za mocí využije to špatné co je v lidech - lenost, závist, touhu mít se dobře bez práce a podobně - a přesvědčí lidi, že tohle všechno je správné a prospěšné...

... ale dost už, přejdu do normální tóniny. Tedy proč ne Karla a proč ano Milošovi?

Poslední presidentská volba ukázala, jak jsme na tom bídně s osobnostmi. Řekl bych, že polistopadová doba vygenerovala jen čtyři skutečné politické osobnosti: Havla, Klause, Luxe a Zemana. Zůstali nám už jen Klaus a Zeman.
Co jsme letos měli na výběr? Jednoho syna známého otce, jednoho úředníka, který proslul tím že hlídal Strakovku, když tam zrovna nikdo nebyl, pak ještě někoho, už si nevzpomínám, a nakonec ony dva protagonisty, kteří se probojovali do závěrečného duelu.

Jednoduchým porovnáním obou dojdeme k závěru, že se liší snad jen oblíbenou značkou pití... a možná ještě barvou krve - i když jak už jsem kdysi kdesi poznamenal, modrá barva krve zpravidla svědčí o tom, že někde vázne přísun kyslíku.

Oba protivníci jsou sportovně založení. Zeman je neoficiálním mistrem republiky ve skoku na špek, i když někteří komentátoři jeho výkon v Bamberku omylem zařadili do kategorie běh s kufrem... ale prosím vás, co to bylo za kufr? Kufříček.
Kníže je zase fenomenální spáč krátkých tratí.
Jinak jsou oba zhruba stejně staří, oba si tu a tam nevidí do úst, což je u Zemana vnímáno jako zemitá lidovost a u knížete jako aristokratická nonšalance, oba se nijak netají tím, že by chtěli víc EU, a že sotva si vyberou na Hradě svoji světničku, honem si půjdou do Bruselu pro nášup, oba...

... jenže při volbě politika mě zajímají především jeho politické postoje, a tady mám problém.
Zeman je levičák. Socialista tělem i duší, zastánce robustního pečovatelského státu přidělujícího požitky bez ohledu na to, jak se kdo přičiní... tedy přesně to, co nechci.

Naproti tomu Schwarzenberg je ... co vlastně? Když lovím v paměti jeho postoje a stanoviska, vybaví se mi vedle prázdných frází a falešných proklamací jen „..co tomu řeknou v Bruselu?“ a „...chrrr... chrrr“. Jinak opravdu nevím. Zásadní na něm je snad jen to, že pokaždé kandiduje v jiném dresu.

Schvarzenberg je taková nájemná vábnička. Hezká tvářička, kterou si najímají obskurní účelová politická uskupení, podobně jako si věhlasné kosmetické firmy najímají krásné modelky, aby jim dělaly face of ..., i když většinou nemají o chemii ani páru.
Když chtěl Bursík prosadit masivní dotace zeleným energiím, najal si knížete a protlačil se do vlády (i když tenkrát mu víc pomohl hysterický ječák Kateřiny J.).
Když Kalousek vycítil, že s lidovci už kariéru neudělá, najal si knížete a protlačil se do vlády.

Těžko spočítat, kolik leváren během své politické kariéry pomohl – snad nevědomky – přikrýt, a tak mi jeho plamenné výkřiky proti korupci a mafiánství znějí velmi, velmi falešně. Stejně falešně mi znělo jeho náhle probuzené vlastenectví, kterým se pokoušel ve finále strhnout nerozhodné – poklonkování Bruselu, a zejména pak Merkelové, je pro něj stejně charakteristické jako to chrr... chrr...
Tuhle notu mu navíc poněkud rozladila nedočkavá německá média, která se nemohla dočkat, až budou mít na Hradě svého oblíbeného vyrovnávače s minulostí.

Řečeno stručně – Karel je pro mě nečitelný. Proklamativně vyznává stejné hodnoty jako já, jenže to, co za ním zůstává, není těm hodnotám ani trochu podobné. Nezajímá mě, jestli umí hymnu, zajímá mě, jak se k jaké věci postaví. A tady vím že nevím. Nevím, s kým zrovna bude v té době kamarádit, kdo si ho pro tu věc osedlá.
Naproti tomu Zeman stojí přesně na opačném konci, jenže je čitelný. Vím co udělá, vím co bude prosazovat, vím za co bude bojovat. Vím, s čím od něj můžu počítat, a můžu se podle toho zařídit

Američani za války říkali něco v tom smyslu, že je lepší mít divizi wehrmachtu proti sobě, než rotu frantíků za zády. A v tom to je.

Vždycky je lepší čitelný protivník než nečitelný spojenec.

p.s. jelikož nemám diskutérskou koncesi, nemohu odpovídat na vaše diskusní příspěvky. Neberte to prosím jako aroganci.
Přesto bych se rád vyjádřil k některým příspěvkům z minulého článku, respektive k dotazu, jestli za kyperský průšvih může EU: ano, může, stejně jako za ten řecký, který stál na jeho počátku. Vytvořila k němu (a ke všem ostatním) optimální podmínky - postavením ekonomiky na nereálný základ - euro, výchovou k neodpovědnosti neustálým zachraňováním nezodpovědných na účet odpovědných, maskováním problémů, odmítáním řešení dokud je na řešení čas... mohl by se Kypr dostat do takových problémů v normálním prostředí, tedy mimo EU? A musel by v normálním prostředí (mimo EU) tyto problémy řešit faktickou likvidací svého dominantního ekonomického sektoru? A ten problém vznikl až letos, když ho loňské zátěžové testy bank neodhalily?

Jinak diskuse už hodně připomíná Novinky - diskutuje se k věci, ale nemá to šťávu. Přesto se i tady najdou diskutérské perly, i když ne u mých článků:
discpearl.jpg

... zdroj: diskuse u článku Otevřený článek pro diskutéra Martina Víta


Autor: Bedřich Havlíček | úterý 16.4.2013 8:55 | karma článku: 16.65 | přečteno: 634x

Další články blogera

Bedřich Havlíček

Jsme civilizace na odstřel?

Při čtení rozhovoru s přímým svědkem pažížského masakru, zpěvákem kapely Eagles of Death Metal Jesse Hughesem, mi nebylo nejlépe. Ani ne tak z popisované chladnokrevné brutality vrahů, jako spíš z bezradnosti a odevzdanosti obětí.

26.5.2016 v 18:10 | Karma článku: 35.52 | Přečteno: 1002 | Diskuse

Bedřich Havlíček

Turci konečně dobyli Vídeň

Ve Vídni je dobojováno. Tentokrát ale o výsledku nerozhodl Jan III. Sobieski se svými okřídlenými rytíři, ale korespondenční hlasy, které se slétly kdoví odkud...

23.5.2016 v 18:36 | Karma článku: 47.05 | Přečteno: 7359 | Diskuse

Bedřich Havlíček

Hate Free realismus

Politika občas mívá tendenci zapřáhnout kulturu do svých služeb. Když se jí to podaří, vznikne parodie.

17.5.2016 v 17:58 | Karma článku: 39.96 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martin Schwarz

Křesťanem kvůli muslimům

,Jsem ateista, ale když na to přijde, přidám se na stranu křesťanů a budu bránit naše tradice a hodnoty.'

26.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 163 | Diskuse

Iva Apanasenková

Po strništi bos s Třískou v srdci

Málokdo pohne s lidmi tak jako včera Jan Tříska. Někdy jsou slova málo. Nebo příliš moc. Někdy jsou zbytečná. A nejhorší je zbytečná smrt.....

26.9.2017 v 10:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Karel Trčálek

Mají slavní umělci právo na vlastní smrt?

Vždy, když zemře nějaký slavný umělec, vypadá to, jako by se dopustil zločinu, protože nás takto okradl o další skvělé umělecké zážitky

26.9.2017 v 8:26 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 421 | Diskuse

Martina Franzová

Sbohem, vesničko má průmyslová

Známe se už přes půl století, bývalo mi tu s Tebou dobře! Prožil jsem tu dětství ve Tvých zahradách, na polích a v lesích. Pak jsem se Ti na chvíli vzdálil, velkoměsto mě přitáhlo pohodlným bydlením

26.9.2017 v 8:10 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 326 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Pistole Colt woodsman – malorážka “Castnerových hrdlořezů“

Aljaška, Aleutské ostrovy, 3. června 1942 – na aljašský přístav Dutch Harbor dopadají první bomby z japonských letadel. Operace s názvem AL právě začíná.

26.9.2017 v 7:35 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 402 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1767
... sátiletý vývojář už víc než půlstoletí žasnoucí nad tajemstvími vesmíru, nestranný, nemastný, ale politikou zmítaný proti své vůli


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.